![INVIT-e-mail_600x600-01](https://i0.wp.com/openartgallery.eu/wp-content/uploads/2017/04/INVIT-e-mail_600x600-01.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
Έκθεση της Ρένας Ανούση-Ηλία με τίτλο «60 Χρόνια Χαρακτικής-Ζωγραφικής 1957-2017»
στο Χώρο Τέχνης «ΣΤΟart ΚΟΡΑΗ»
Την Τρίτη 25 Απριλίου και ώρα 19.00, θα πραγματοποιηθούν τα εγκαίνια της έκθεσης «60 Χρόνια Χαρακτικής-Ζωγραφικής 1957-2017» της Ρένας Ανούση- Ηλία, στο Χώρο Τέχνης «ΣΤΟart ΚΟΡΑΗ».
![](https://i0.wp.com/openartgallery.eu/wp-content/uploads/2017/04/ΡΕΝΑ-ΑΝΟΥΣΗ-ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ-TZORN.jpg?resize=1387%2C1902)
Η Ρένα Ανούση- Ηλία, μαθήτρια του Εργαστηρίου του Κεφαλληνού, κάτω από τον τίτλο «60 Χρόνια Χαρακτικής-Ζωγραφικής 1957-2017», παρουσιάζει μια σύνοψη έργων όλης της καλλιτεχνικής της περιόδου 1957 – 2017 που περιλαμβάνει όλα σχεδόν τα είδη της χαρακτικής αλλά και ακουαρέλες, πενάκια, σχέδια και μικτές τεχνικές .
Πολυγραφότατη χαράκτρια και ζωγράφος της ιστορικής γενιάς του Κεφαλληνού, η Ρένα Ανούση- Ηλία έχει δώσει έως τώρα εξαιρετικά στίγματα δημιουργίας, με ένα ογκώδες σε μέγεθος σύνολο δουλειάς, το οποίο συνθέτει την πολυεπίπεδη και βαθιά εικαστική ματιά της για τα πράγματα. Η αξεπέραστη και άρτια τεχνική στα χαρακτικά της, η ακρίβεια της γραμμής, η δεξιότητα και η άνεση στον χειρισμό των επιμέρους τεχνικών, η ισορροπία της σύνθεσης, η απλότητα και η λιτότητα της διατύπωσης, η ευαισθησία των μορφοπλαστικών χαρακτηριστικών, ο ασκητισμός της εικαστικής γλώσσας, οδηγούν σε μιαν εσωτερική αλήθεια, μιαν έκφραση των βαθύτερων αναζητήσεων της δημιουργού.
![](https://i0.wp.com/openartgallery.eu/wp-content/uploads/2017/04/Ρένα-Ανούση-Ηλία.jpg?resize=404%2C510)
H Έκθεση «60 Χρόνια Χαρακτικής-Ζωγραφικής 1957-2017» θα είναι ανοιχτή στο κοινό έως την Πέμπτη 25 Μαΐου.