![unnamed](https://i0.wp.com/openartgallery.eu/wp-content/uploads/2020/10/unnamed.jpg?resize=678%2C381&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/openartgallery.eu/wp-content/uploads/2020/10/unnamed.jpg?resize=1024%2C512)
Η γκαλερί “7” παρουσιάζει την 14η ατομική του έκθεση με τίτλο : “ Tα έργα του Φθινοπώρου 2 ”.Ο Αλέξανδρος΄Ισαρης θυμίζει τους καλλιτέχνες της Αναγέννησης. Είναι ένας δημιουργός που σφραγίζει καθετί που αγγίζει με ξεχωριστό ταλέντο και αψεγάδιαστη επιμέλεια, χειριζόμενος μια γλώσσα πρωτότυπη και βαθυστόχαστη.
![](https://i0.wp.com/openartgallery.eu/wp-content/uploads/2020/10/unnamed4.jpg?resize=1024%2C835)
Συνδετικός κρίκος σε όλες του τις λογοτεχνικές και εικαστικές δημιουργίες, είναι η ποίηση, που κατέχει τεράστιο χώρο στη ιστορία της ζωής του.
Σ’ αυτήν τη δέκατη τέταρτη ατομική του έκθεση στην γκαλερί 7 εν μέσω πανδημίας, διαπιστώνουμε μια καταπληκτική άνθιση, περίεργη για έναν καλλιτέχνη που πλησιάζει τα ογδόντα. Στα περισσότερα έργα κυριαρχεί μια νεανική φρεσκάδα και μια διαρκής αναζήτηση για νέες φόρμες. Λες και ο ζωγράφος ζει μια δεύτερη νεότητα. Ο αναγκαστικός εγκλεισμός είναι καμιά φορά ευλογία για κάποιον που ασχολείται με την Τέχνη.
![](https://i0.wp.com/openartgallery.eu/wp-content/uploads/2020/10/unnamed1.jpg?resize=756%2C1024)
Ο Αλέξανδρος΄Ισαρης γεννήθηκε το 1941 στις Σέρρες. Σπούδασε Αρχιτεκτονική στα πολυτεχνεία του Γκρατς και της Θεσσαλονίκης.΄Εζησε δεκαέξι χρόνια στη Θεσσαλονίκη και από το 1978 είναι εγκατεστημένος στην Αθήνα, όπου εργάζεται ως ζωγράφος, γραφίστας, ποιητής, πεζογράφος, φωτογράφος και μεταφραστής.
![](https://i0.wp.com/openartgallery.eu/wp-content/uploads/2020/10/unnamed2.jpg?resize=770%2C1024)
΄Εχει μεταφράσει πάνω από τριάντα βιβλία, κυρίως από τα γερμανικά.
΄Εχει τιμηθεί με πολλά βραβεία. Το 2011 ανακηρύχθηκε από το περιοδικό Status
Συγγραφέας της χρονιάς για το πεζογραφικό του βιβλίο “Βίνκελμαν ή το πεπρωμένο”. Το 2014 ήταν ο πρώτος ποιητής που τιμήθηκε με το βραβείο ποίησης του Public για το βιβλίο του “Εγώ ένας ξένος”.
![](https://i0.wp.com/openartgallery.eu/wp-content/uploads/2020/10/unnamed3.jpg?resize=739%2C1024)
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΚΘΕΣΗΣ : 13.10 – 07.11.2020
ΩΡΕΣ : ΤΡΙΤΗ , ΠΕΜΠΤΗ, ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ : 11-2 μ.μ. & 6-9μ.μ.
ΤΕΤΑΡΤΗ, ΣΑΒΒΑΤΟ : 11-3 μ.μ.